Part Number # LXM32MD30N4
SKU # 2221046
LXM32MD30N4
Schneider Electric LXM32MD30N4 Lexium Motion Servo Drive
Part Number # LXM32MD30N4
SKU # 2221046
$2553.38 / Each
Typical price:$2592.66 / Each
Schneider Electric LXM32MD30N4 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LXM32MD30N4 |
| SKU #: | 2221046 |
| Amperage Rating: | 7/23.5/19.5/21.9 A |
| Cable Size: | 12 to 10 AWG |
| Control: | Motor Encoder Feedback |
| Enclosure Type: | IP20 |
| Environmental Conditions: | 32 to 122 deg F Operating Temperature |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Phase: | 3 |
| Wattage: | 3 kW |
| Country of origin: | DE |
| Height: | 10.63 in |
| Length: | 237 mm |
| Material: | Copper |
| Width: | 2.68 in |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 26111515 |
| UPC: | 00785901672890 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2553.38 / Each
Typical price:$2592.66 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Lexium Motion Servo Drive, 208/480 V AC, 7/23.5/19.5/21.9 A, 50/60 Hz, 3 kW, 3 ph, Motor Encoder Feedback, IP20, Integrated Fan Cooling, XLPE/EPR Insulation, 12 to 10 AWG Cable, Environmental Conditions: 32 to 122 deg F Operating Temperature, 237 mm Length, 2.68 in W, 10.63 in Height, Copper
LXM32MD30N4 Application
For LXM32M integrated fanLXM32MD30N4 Item Features
- Lexium 32 range provides the drive and motor combinations for right power, performance and functionality
- Three book-size servo drive models and two servo motor families plus a full range of intelligent options
- Lexium 32 simplifies all aspects in the machine lifecycle from engineering to maintenance
- A speed bandwidth of 1,600Hz provides outstanding response
- Lexium 32 offers a host of features for rapid installation and maintenance with removable, colour-coded connectors
- SoMove software for configuring on PC and transferring the configuration via Bluetooth or using a cable
- https://www.youtube.com/embed/ZR2PVbFb8fM
LXM32MD30N4 Standards
RoHS Compliant|UL Listed|CSA Certified|CE Certified|TUV Approved|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and Lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #2221046Part Number #LXM32MD30N4UNSPSC26111515UPC00785901672890
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

