Part Number # LXM32SD30M2
SKU # 2406763
LXM32SD30M2
Schneider Electric LXM32SD30M2 Motion Servo Drive
Part Number # LXM32SD30M2
SKU # 2406763
Schneider Electric LXM32SD30M2 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LXM32SD30M2 |
| SKU #: | 2406763 |
| Amperage Rating: | 9.9 A |
| Cable Size: | 12 AWG |
| Environmental Conditions: | -13 to 158 deg F |
| Frequency Rating: | 50 to 60 Hz |
| Phase: | Single phase |
| Series: | LXM32S Series |
| Torque Rating: | 0.5 N-m |
| Type: | Motion Servo Drive |
| Height: | 10.63 in |
| Width: | 2.68 in |
| UNSPSC: | 39121021 |
| UPC: | 03606480694776 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LXM32SD30M2 Motion Servo Drive
Brand: Schneider Electric
Part Number: LXM32SD30M2
Schneider Electric LXM32SD30M2, Motion Servo Drive, LXM32S Series, 100 to 240 V, 9.9 A, 50 to 60 Hz Frequency, Single phase ph, 0.5 N-m Torque, IP20 Enclosure, Integrated fan Cooling, XLPE/EPR Insulation, 12 AWG Cable, Terminal Connection, Terminal Terminal, Terminal Terminal, Environmental Conditions: -13 to 158 , 2.68 in Width, 10.63 in Height
Additional Description: SQD -LXM32SD30M2 (N) LXM32S SERVO DRIVE SERCOS 200#240V TRI 1 NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE single phase supply voltage 115/230 V, 0.8/1.6 kW
Catalog Description: motion servo drive, Lexium 32, 10A, single phase, supply voltage 115 to 230V, 0.8 to 1.6kW
LXM32SD30M2 Item Features
- Lexium 32 range provides the drive and motor combinations for right power, performance and functionality
- Three book-size servo drive models and two servo motor families plus a full range of intelligent options
- Lexium 32 simplifies all aspects in the machine lifecycle from engineering to maintenance
- A speed bandwidth of 1,600Hz provides outstanding response
- Lexium 32 offers a host of features for rapid installation and maintenance with removable, colour-coded connectors
- SoMove software for configuring on PC and transferring the configuration via Bluetooth or using a cable
LXM32SD30M2 Standards
CSA Certified|EN/IEC 61800-3|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2406763Part Number #LXM32SD30M2UNSPSC39121021UPC03606480694776
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

