Part Number # NSYCRN66250P
SKU # 2412145
NSYCRN66250P
Schneider Electric NSYCRN66250P Enclosure
Part Number # NSYCRN66250P
SKU # 2412145
$220.08 / Each
Typical price:$242.09 / Each
Schneider Electric NSYCRN66250P Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | NSYCRN66250P |
| SKU #: | 2412145 |
| Finish: | Epoxy-polyester powder |
| Type: | Multi-Purpose |
| Country of origin: | ES |
| Depth: | 9.84 in |
| Height: | 23.62 in |
| Material: | Steel/Galvanised Steel |
| Mounting type: | Plain |
| Width: | 23.62 in |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121323 |
| UPC: | 03606480211980 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$220.08 / Each
Typical price:$242.09 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, NSYCRN66250P, Enclosure, Multi-Purpose, 23.62 in Width, 9.84 in Depth, 23.62 in Height, Lock: Double-Bar Lock, Plain Mounting, Steel/Galvanised Steel, Epoxy-Polyester Powder, Gray
NSYCRN66250P Application
Designed for multi-purpose applicationNSYCRN66250P Item Features
- Highly sturdy steel wall-mounting enclosure for diverse applications
- Resistant to impacts with an IK10 rating for long-lasting durability
- Plain door with 3-point lock and 3mm double-bar insert for secure equipment storage
- Easy access to the equipment inside with a 120 deg door opening angle
- Simple door reversal option for added flexibility
NSYCRN66250P Standards
DNV-GL|IEC 62208|UL|UL Certified|cULSKU #2412145Part Number #NSYCRN66250PUNSPSC39121323UPC03606480211980
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

