Part Number # NSYCVF300M115PF
SKU # 2349004
NSYCVF300M115PF
Schneider Electric NSYCVF300M115PF Climasys Cv Forced Ventilation Fan
Part Number # NSYCVF300M115PF
SKU # 2349004
$222.73 / Each
Typical price:$245.00 / Each
Schneider Electric NSYCVF300M115PF Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | NSYCVF300M115PF |
| SKU #: | 2349004 |
| Air Flow Rate: | 300 cu-m/hr |
| Amperage Rating: | 0.32/0.35 A |
| Dimensions: | 10.55 in H x 9.76 in W x 4.57 in D |
| Enclosure Type: | IP54 |
| Motor Type: | Axial |
| Sound Level: | 55 to 56 dB |
| Type: | Self-Extinguishing |
| Country of origin: | FR |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121321 |
| UPC: | 00785901698500 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$222.73 / Each
Typical price:$245.00 / Each
Quantity:
- Schneider Electric ClimaSys CV Forced Ventilation Fan, Self-Extinguishing, 115 V AC, 0.32/0.35 A, 36 W Power, 55 to 56 dB Sound Level, 300 cu-m/hr Air Flow, Axial Motor, Injected Thermoplastic (ASA PC) Grille, IP54 Enclosure, 10.55 in H x 9.76 in W x 4.57 in D Dimensions
NSYCVF300M115PF Includes
(2) Protective Grille, (1) Front Outlet Grille, (1) Motor, (1) G2 Standard Filter, (1) Cutout Template and (1) Power CordNSYCVF300M115PF Item Features
- Reliable and efficient cooling solution for various applications
- Made of injected thermoplastic for lasting durability
- Ball bearing type fan with a maximum pressure of 158 Pa
- Free flow rate of 300 m3/h at 50 Hz and 350 m3/h at 60 Hz
NSYCVF300M115PF Standards
IP54NSYCVF300M115PF Warranty
18 monthsSKU #2349004Part Number #NSYCVF300M115PFUNSPSC39121321UPC00785901698500
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

