Part Number # NSYCVF300M230PF
SKU # 2230928
NSYCVF300M230PF
Schneider Electric NSYCVF300M230PF Climasys Cv Forced Ventilation Fan
Part Number # NSYCVF300M230PF
SKU # 2230928
$161.82 / Each
Typical price:$178.00 / Each
Schneider Electric NSYCVF300M230PF Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | NSYCVF300M230PF |
| SKU #: | 2230928 |
| Air Flow Rate: | 300 cu-m/hr |
| Amperage Rating: | 0.16/0.17 A |
| Dimensions: | 10.55 in H x 9.76 in W x 4.57 in D |
| Enclosure Type: | IP54 |
| Motor Type: | Axial |
| Sound Level: | 55 to 56 dB |
| Type: | Self-Extinguishing |
| Country of origin: | FR |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121321 |
| UPC: | 00785901698517 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$161.82 / Each
Typical price:$178.00 / Each
Quantity:
- Schneider Electric ClimaSys CV Square D Forced Ventilation Fan, Self-Extinguishing, 230 V AC, 0.16/0.17 A, 36/37 W Power, 55 to 56 dB Sound Level, 300 cu-m/hr Air Flow, Axial Motor, Injected Thermoplastic (ASA PC) Grille, IP54 Enclosure, 10.55 in H x 9.76 in W x 4.57 in D Dimensions
NSYCVF300M230PF Includes
(2) Protective Grille on the Front and Rear Surfaces, (1) Front Outlet Grille, (1) Motor, (1) G2 Standard Filter Front of Motor, (1) Cutout Template and (1) Power CordNSYCVF300M230PF Item Features
- Connections terminals by faston connector
NSYCVF300M230PF Standards
IP54NSYCVF300M230PF Warranty
18 monthsSKU #2230928Part Number #NSYCVF300M230PFUNSPSC39121321UPC00785901698517
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

