Part Number # NSYCVF38M115PF
SKU # 2238049
NSYCVF38M115PF
Schneider Electric NSYCVF38M115PF Climasys Cv Forced Ventilation Fan
Part Number # NSYCVF38M115PF
SKU # 2238049
$98.77 / Each
Typical price:$108.65 / Each
Schneider Electric NSYCVF38M115PF Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | NSYCVF38M115PF |
| SKU #: | 2238049 |
| Air Flow Rate: | 38 cu-m/hr |
| Amperage Rating: | 0.16 A |
| Dimensions: | 5.39 in H x 4.61 in W x 1.93 in D |
| Enclosure Type: | IP54 |
| Motor Type: | Axial |
| Sound Level: | 40 to 41 dB |
| Type: | Self-Extinguishing |
| UNSPSC: | 39121321 |
| UPC: | 00785901698524 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$98.77 / Each
Typical price:$108.65 / Each
Quantity:
- Schneider Electric ClimaSys CV Forced Ventilation Fan, Self-Extinguishing, 115 V AC, 0.16 A, 3.3/3.5 W Power, 40 to 41 dB Sound Level, 38 cu-m/hr Air Flow, Axial Motor, Injected Thermoplastic (ASA PC) Grille, IP54 Enclosure, 5.39 in H x 4.61 in W x 1.93 in D Dimensions
NSYCVF38M115PF Includes
(2) Protective Grille, (1) Front Outlet Grille, (1) Motor, (1) G2 Standard Filter and (1) Cutout TemplateNSYCVF38M115PF Item Features
- Reliable and efficient cooling with injected thermoplastic construction
- Ball bearing type with max pressure of 29 Pa
- Provides a free flow rate of 38-39 m3/h at 50-60Hz
- Noise level of only 40-41 dB for quiet operation
NSYCVF38M115PF Standards
IP54NSYCVF38M115PF Warranty
18 monthsSKU #2238049Part Number #NSYCVF38M115PFUNSPSC39121321UPC00785901698524
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

