Part Number # NSYCVF560M115PF
SKU # 2347891
NSYCVF560M115PF
Schneider Electric NSYCVF560M115PF Climasys Cv Forced Ventilation Fan
Part Number # NSYCVF560M115PF
SKU # 2347891
$462.64 / Each
Typical price:$508.90 / Each
Schneider Electric NSYCVF560M115PF Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | NSYCVF560M115PF |
| SKU #: | 2347891 |
| Air Flow Rate: | 560 cu-m/hr |
| Amperage Rating: | 0.6/0.72 A |
| Dimensions: | 13.23 in H x 12.44 in W x 6.34 in D |
| Enclosure Type: | IP54 |
| Motor Type: | Axial |
| Sound Level: | 59 dB |
| Type: | Self-Extinguishing |
| Country of origin: | US |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121321 |
| UPC: | 00785901698548 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$462.64 / Each
Typical price:$508.90 / Each
Quantity:
- Schneider Electric ClimaSys CV Square D Forced Ventilation Fan, Self-Extinguishing, 115 V AC, 0.6/0.72 A, 65/83 W Power, 59 dB Sound Level, 560 cu-m/hr Air Flow, Axial Motor, Injected Thermoplastic (ASA PC) Grille, IP54 Enclosure, 13.23 in H x 12.44 in W x 6.34 in D Dimensions
NSYCVF560M115PF Includes
(2) Protective Grille on the Front and Rear Surfaces, (1) Front Outlet Grille, (1) Motor, (1) G2 Standard Filter Front of Motor and (1) Cutout TemplateNSYCVF560M115PF Item Features
- Reliable and highly efficient cooling performance
- Available in grey color (RAL 7035)
- Features a ball bearing type and maximum pressure of 140 Pa
- Offers a noise level of 59-59 dB for quiet operation
NSYCVF560M115PF Standards
IP54NSYCVF560M115PF Warranty
18 monthsSKU #2347891Part Number #NSYCVF560M115PFUNSPSC39121321UPC00785901698548
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

