Part Number # NSYS3D10640P
SKU # 2391535
NSYS3D10640P
Schneider Electric NSYS3D10640P, Plain, 23.62 in Width, 15.75 in Depth, 39.37 in Height, Lock: 3 points lock,3 mm double-bar , Steel, Epoxy-polyester powder, Gray
Part Number # NSYS3D10640P
SKU # 2391535
$373.12 / Each
Typical price:$410.43 / Each
Schneider Electric NSYS3D10640P Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | NSYS3D10640P |
| SKU #: | 2391535 |
| Finish: | Epoxy-polyester powder |
| Type: | Plain |
| Country of origin: | FR |
| Depth: | 15.75 in |
| Height: | 39.37 in |
| Material: | Steel |
| Width: | 23.62 in |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 03606480160172 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$373.12 / Each
Typical price:$410.43 / Each
Quantity:
- Schneider Electric NSYS3D10640P, Plain, 23.62 in Width, 15.75 in Depth, 39.37 in Height, Lock: 3 points lock,3 mm double-bar , Steel, Epoxy-polyester powder, Gray
NSYS3D10640P Application
Multi-purposeNSYS3D10640P Item Features
- Highly durable steel construction with an epoxy-polyester powder surface finish
- Easy access with a door that can be opened up to 120 deg and a three-point lock
- Convenient maintenance with a removable door and cable gland plate
- Gutter-shaped front rail double sheet thickness and single piece body for added strength
- Net weight of the enclosure is 45kg for sturdy installation
NSYS3D10640P Standards
LR|UL Listed|GL|DNV|BV|CUL|IEC 62208SKU #2391535Part Number #NSYS3D10640PUNSPSC39121324UPC03606480160172
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

