Part Number # NSYSM16640P
SKU # 2271168
NSYSM16640P
Schneider Electric NSYSM16640P Spacial Enclosure
Part Number # NSYSM16640P
SKU # 2271168
$927.14 / Each
Typical price:$1019.85 / Each
Schneider Electric NSYSM16640P Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | NSYSM16640P |
| SKU #: | 2271168 |
| Finish: | Epoxy Polyester Powder Coated |
| Series: | NSYSM |
| Type: | 1-Entry Compact |
| Country of origin: | ES |
| Depth: | 400 mm |
| Height: | 1600 mm |
| Material: | Aluzinc 150/Sheet Steel |
| Mounting type: | Floor Stand |
| Width: | 600 mm |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121303 |
| UPC: | 00785901929208 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$927.14 / Each
Typical price:$1019.85 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Spacial Enclosure, 1-Entry Compact, Series: NSYSM, 600 mm Width, 400 mm D, 1600 mm Height, Hinged Cover, Lock: 4-Point/5 mm Double Bar Insert, Floor Stand Mount, Aluzinc 150/Sheet Steel, Epoxy Polyester Powder Coated, Gray
NSYSM16640P Application
Multi-Purpose ApplicationsNSYSM16640P Item Features
- Electrical enclosure design that contains recycled steel made with renewable energy to face environmental challenges
- Ergonomic design for convenience and time-saving operations
- Large choice of sizes and accessories to simplify mounting, to adapt any control panel and electrical panel requirement
- Reusable recycled cardboard packaging corners
- Quick-fixing system that pre-holds the plate before final screwing fixation, allowing the operation by only one person
NSYSM16640P Standards
RoHS Compliant|IEC 62208/60529|BV/DNV Certified|UL Listed|cUL Listed|Green Premium|REACH Compliant|ECCN: EAR99|PROP65: Cancer and Reproductive Harm - www.p65warnings.ca.govSKU #2271168Part Number #NSYSM16640PUNSPSC39121303UPC00785901929208
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

