Part Number # NSYSM181040P
SKU # 2233526
NSYSM181040P
Schneider Electric NSYSM181040P Spacial SM 1-Door Compact Multi-Purpose Floor Mount Enclosure
Part Number # NSYSM181040P
SKU # 2233526
Schneider Electric NSYSM181040P Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | NSYSM181040P |
| SKU #: | 2233526 |
| Capacity: | 500 kg |
| NEMA Rating: | NEMA 1/2/3R/4/5/13/IP55/IK10 |
| Series: | Spacial SM |
| Type: | 1-Door Compact Multi-Purpose |
| Depth: | 400 mm |
| Height: | 1800 mm |
| Material: | Sheet Steel/Zamak |
| Mounting type: | Floor Standing |
| Width: | 1000 mm |
| UNSPSC: | 39121327 |
| UPC: | 00785901906582 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric NSYSM181040P Spacial SM 1-Door Compact Multi-Purpose Floor Mount Enclosure
Brand: Schneider Electric
Part Number: NSYSM181040P
Schneider Electric Square D Floor Mount Enclosure, 1-Door Compact Multi-Purpose, Series: Spacial SM, 1000 mm Width, 400 mm Depth, 1800 mm Height, NEMA 1/2/3R/4/5/13/IP55/IK10 NEMA Rating, 120 deg Reversible/Solid Front Cover, Lock: 4-Point/Handle with 5 mm Double Bar Insert, 500 kg Capacity, Floor Standing Mounting, Sheet Steel/Zamak, Epoxy Polyester Powder Coated, Light Gray
Additional Description: SQD -NSYSM181040P (N) SM w/mount plate 1800x1000x400, NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE
Catalog Description: Spacial SM compact enclosure with mounting plate - 1800x1000x400 mm
NSYSM181040P Application
Indoor/Outdoor ApplicationsNSYSM181040P Includes
Body, Standard Cable Gland Plate, Locking System with Handle, Door, (4) Mounting Plate Brackets, Plain Mounting Plate and DoorNSYSM181040P Item Features
- Electrical enclosure design that contains recycled steel made with renewable energy to face environmental challenges
- Ergonomic design for convenience and time-saving operations
- Large choice of sizes and accessories to simplify mounting, to adapt any control panel and electrical panel requirement
- Reusable recycled cardboard packaging corners
- Quick-fixing system that pre-holds the plate before final screwing fixation, allowing the operation by only one person
NSYSM181040P Standards
RoHS Compliant|IEC 62208|IEC 60529|IEC 62262|BV Certified|UL 508A|cUL Listed|CAN/CSA C22.2 File No. 14|BV Marine Certified|DEKRA Certified|DNV Certified|Green Premium Listed|REACH Compliant|Mercury-Free CompliantNSYSM181040P Warranty
18 monthsSKU #2233526Part Number #NSYSM181040PUNSPSC39121327UPC00785901906582
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

