Part Number # NSYSM2010502DP
SKU # 2402024
NSYSM2010502DP
Schneider Electric NSYSM2010502DP Floor Mount Enclosure
Part Number # NSYSM2010502DP
SKU # 2402024
$2063.02 / Each
Typical price:$2269.32 / Each
Schneider Electric NSYSM2010502DP Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | NSYSM2010502DP |
| SKU #: | 2402024 |
| Capacity: | 500 kg |
| Finish: | Epoxy Polyester Powder Coated |
| NEMA Rating: | NEMA 1/12/IP55/IK10 |
| Series: | Spacial SM |
| Type: | 2-Door Compact Multi-Purpose |
| Country of origin: | US |
| Depth: | 500 mm |
| Height: | 2000 mm |
| Material: | Sheet Steel/Zamak |
| Mounting type: | Floor Standing |
| Width: | 1000 mm |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121327 |
| UPC: | 00785901400837 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2063.02 / Each
Typical price:$2269.32 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Floor Mount Enclosure, 2-Door Compact Multi-Purpose, Series: Spacial SM, 1000 mm Width, 500 mm Depth, 2000 mm Height, NEMA 1/12/IP55/IK10 NEMA Rating, 120 deg/Solid Front Cover, Lock: 4-Point/Handle with 5 mm Double Bar Insert, 500 kg Capacity, Floor Standing Mounting, Sheet Steel/Zamak, Epoxy Polyester Powder Coated, Light Gray
NSYSM2010502DP Application
Indoor/Outdoor ApplicationsNSYSM2010502DP Includes
Body, (2) Doors Standard Cable Gland Plates, Locking System with Handle, Door, Blocking System Left Door (4) Mounting Plate Brackets and Plain Mounting PlateNSYSM2010502DP Item Features
- Electrical enclosure design that contains recycled steel made with renewable energy to face environmental challenges
- Ergonomic design for convenience and time-saving operations
- Large choice of sizes and accessories to simplify mounting, to adapt any control panel and electrical panel requirement
- Reusable recycled cardboard packaging corners
- Quick-fixing system that pre-holds the plate before final screwing fixation, allowing the operation by only one person
NSYSM2010502DP Standards
RoHS Compliant|IEC 62208|IEC 60529|IEC 62262|BV Certified|UL 508A|cUL Listed|CAN/CSA C22.2 File No. 14|BV Marine Certified|DEKRA Certified|DNV Certified|Green Premium Listed|REACH Compliant|Mercury-Free CompliantNSYSM2010502DP Warranty
18 monthsSKU #2402024Part Number #NSYSM2010502DPUNSPSC39121327UPC00785901400837
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

