Part Number # RM17TG20
SKU # 2155378
RM17TG20
Schneider Electric RM17TG20 Zelio Control Relay
Part Number # RM17TG20
SKU # 2155378
$137.71 / Each
Typical price:$148.31 / Each
Schneider Electric RM17TG20 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RM17TG20 |
| SKU #: | 2155378 |
| Amperage Rating: | 5 A |
| Coil Voltage: | 208 to 480 V AC |
| Contact Form: | 2CO 2 Form C |
| Dimensions: | 17.5 mm W |
| Enclosure Type: | IP20/IP30 |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Number of Poles: | 2 |
| Series: | RM17 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 50 deg C |
| Terminal Type: | Screw Clamp |
| Type: | 3-Phase Modular Measurement |
| Country of origin: | US |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901706854 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$137.71 / Each
Typical price:$148.31 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Zelio Control Relay, 3-Phase Modular Measurement, Series: RM17, 5 A, 0 to 22 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 208 to 480 V AC Coil, 2CO 2 Form C Contact Form, 2 Pole, DIN Rail Mounting, Screw Clamp Terminal, IP20/IP30 Enclosure, -20 to 50 deg C, 17.5 mm W Dimensions
RM17TG20 Application
Construction Cranes, Harbor Cranes, Motor Voltage, Current Overload, Construction Lifts, Passenger Lifts, Escalators, Motor Voltage, Current Overload, Liquid Level on Water Tank at Water and Waste Water Recycling Plant ApplicationsRM17TG20 Item Features
- Simplified panel design due to 0.69in width same as 1-pole circuit breaker
- Experience unprecedented accuracy, predictive maintenance, and superior security
- The product monitors its own power supply
- When the power supply is abnormal, the output relay de-energizes
- Transparent cover offers tamper protection and reduces maintenance
- Compatible with a wide range of applications, such as hoisting, packaging, lifts, textile, pumping, and water
RM17TG20 Standards
CE Certified|CSA Certified|ECCN: EAR99|EEC/EMC/C-Tick/GL/EN/NF/GOST Certified|EN/IEC 60255-1|Green Premium|IEC 60068-2-6-1/60255-21-1,15/60255-21-1,89/336|IEC Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL Listed|WEEE CompliantSKU #2155378Part Number #RM17TG20UNSPSC39122331UPC00785901706854
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

