Part Number # RM35UA13MW
SKU # 2225913
RM35UA13MW
Schneider Electric RM35UA13MW Zelio Control Relay
Part Number # RM35UA13MW
SKU # 2225913
$172.97 / Each
Typical price:$186.28 / Each
Schneider Electric RM35UA13MW Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RM35UA13MW |
| SKU #: | 2225913 |
| Amperage Rating: | 5 A |
| Coil Voltage: | 24 to 240 V AC/DC |
| Contact Form: | 2CO 2 Form C DPDT |
| Dimensions: | 1.38 in W |
| Enclosure Type: | IP20/IP30 |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Number of Poles: | 2 |
| Series: | RM35 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 50 deg C |
| Terminal Type: | Screw Clamp |
| Type: | 1-Phase Modular Measurement Multi-Function Voltage |
| Country of origin: | FR |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901671732 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$172.97 / Each
Typical price:$186.28 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Zelio Control Relay, 1-Phase Modular Measurement Multi-Function Voltage, Series: RM35, 5 A, 0 to 3.5 VA/0.6 W Power, 50/60 Hz Frequency, 24 to 240 V AC/DC Coil, 2CO 2 Form C DPDT Contact Form, 2 Pole, DIN Rail Mounting, Screw Clamp Terminal, IP20/IP30 Enclosure, -20 to 50 deg C, 1.38 in W Dimensions
RM35UA13MW Application
Construction Cranes, Harbor Cranes, Motor Voltage, Current Overload, Construction Lifts, Passenger Lifts, Escalators, Motor Voltage, Current Overload, Liquid Level on Water Tank at Water and Waste Water Recycling Plant ApplicationsRM35UA13MW Item Features
- Simplified panel design due to 1.38in width same as 3-pole circuit breaker
- Experience unprecedented accuracy, predictive maintenance, and superior security
- Provides automatic shutdown management and fault information for a quick fault identification and troubleshooting
- Transparent cover offers tamper protection and reduces maintenance
- Multi-functional - gives you flexibility in maintenance, reducing the variety of products to stock
RM35UA13MW Standards
RoHS Compliant|REACH Compliant|EEC/EMC/C-Tick/GL/EN/NF/GOST Certified|UL Listed|CE Certified|CSA Certified|IEC Certified|EN/IEC 60255-6|Green Premium|WEEE Compliant|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2225913Part Number #RM35UA13MWUNSPSC39122331UPC00785901671732
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

