Part Number # RPF2AP7
SKU # 2194008
RPF2AP7
Schneider Electric RPF2AP7 Zelio Power Relay
Part Number # RPF2AP7
SKU # 2194008
Schneider Electric RPF2AP7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RPF2AP7 |
| SKU #: | 2194008 |
| Coil Voltage: | 230 V AC |
| Contact Form: | 2NO 2 Form A DPST |
| Contact Rating: | 25 A at 28 V DC, 30 A at 250 V AC |
| Dimensions: | 1.33 in W x 2.7 in H x 1.54 in D |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Series: | RPF |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 55 deg C |
| Terminal Type: | Faston/Flat Pin/Spade |
| Mounting type: | DIN Rail/Flange/Panel/Plug-In |
| UNSPSC: | 39122324 |
| UPC: | 00785901526018 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric RPF2AP7 Zelio Power Relay
Brand: Schneider Electric
Part Number: RPF2AP7
Schneider Electric Square D Zelio Power Relay, Series: RPF, 30 A, 4 VA Power, 60 Hz Frequency, 230 VAC Coil, 2NO-DPST Contact Form, 25 A at 28 VDC, 30 A at 250 VAC Contact, 2 Pole, DIN Rail/Flange/Panel/Plug-In Mounting, Faston/Flat Pin/Spade Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.33 in W x 2.7 in H x 1.54 in D Dimensions
Additional Description: SQD -RPF2AP7 30A POWER RELAY 2N/O 230VAC +OPTIONS
Catalog Description: power relay, Harmony electromechanical relays, DIN rail or panel mount relay, 30A, 2NO, 230V AC
RPF2AP7 Application
Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces ApplicationsRPF2AP7 Item Features
- Help to reduce the size of enclosures
- Provides economical solution for the implementation of many switching functions
- Flexible design for space-saving
- Workablity for hard-wired logic automated systems to complement the functions of industrial PLCs
- https://www.youtube.com/embed/R9__kuMEA5U
RPF2AP7 Standards
CE Marked|CSA C22.2 No. 14|CSA Certified|ECCN: EAR99|EN/IEC 61810-1|GOST-R Certified|Green Premium|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL 508|UL Listed|UL Recognized|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2194008Part Number #RPF2AP7UNSPSC39122324UPC00785901526018
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

