Part Number # RPF2BF7
SKU # 2279231
RPF2BF7
Schneider Electric RPF2BF7 Zelio Power Relay
Part Number # RPF2BF7
SKU # 2279231
$15.22 / Each
Typical price:$15.69 / Each
Schneider Electric RPF2BF7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RPF2BF7 |
| SKU #: | 2279231 |
| Amperage Rating: | 30 A |
| Coil Voltage: | 120 V AC |
| Contact Form: | 1NO-1NC 1 Form A/1 Form B DPDT |
| Contact Rating: | 25 A at 28 V DC, 30 A at 250 V AC |
| Dimensions: | 1.33 in W x 2.7 in H x 1.54 in D |
| Enclosure Type: | IP40 |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Number of Poles: | 2 |
| Series: | RPF |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 55 deg C |
| Terminal Type: | Faston/Flat Pin/Spade |
| Country of origin: | CN |
| Mounting type: | DIN Rail/Flange/Panel/Plug-In |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122324 |
| UPC: | 00785901437826 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$15.22 / Each
Typical price:$15.69 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Zelio Power Relay, Series: RPF, 30 A, 4 VA Power, 60 Hz Frequency, 120 V AC Coil, 1NO-1NC 1 Form A/1 Form B DPDT Contact Form, 25 A at 28 VDC, 30 A at 250 VAC Contact, 2 Pole, DIN Rail/Flange/Panel/Plug-In Mounting, Faston/Flat Pin/Spade Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.33 in W x 2.7 in H x 1.54 in D Dimensions
RPF2BF7 Application
Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls and PLC Interfaces ApplicationsRPF2BF7 Item Features
- Help to reduce the size of enclosures
- Provides economical solution for the implementation of many switching functions
- Flexible design for space-saving
- Workablity for hard-wired logic automated systems to complement the functions of industrial PLCs
- https://www.youtube.com/embed/R9__kuMEA5U
RPF2BF7 Standards
CE Marked|CSA C22.2 No. 14|CSA Certified|ECCN: EAR99|EN/IEC 61810-1|GOST Certified|GOST-R Certified|Green Premium|IEC 61810-1|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL 508|UL Listed|UL Recognized|WEEE Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2279231Part Number #RPF2BF7UNSPSC39122324UPC00785901437826
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

