Part Number # RPM21BD
SKU # 2124541
RPM21BD
Schneider Electric RPM21BD Power Plug-In Relay
Part Number # RPM21BD
SKU # 2124541
$8.39 / 10Each
Typical price:$8.64 / Each
Schneider Electric RPM21BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RPM21BD |
| SKU #: | 2124541 |
| Coil Voltage: | 24 V DC |
| Contact Form: | 2NO-2NC 2 Form C |
| Contact Rating: | 15/7.5 A at 277 V AC/28 V DC |
| Dimensions: | 1.06 in L x 1.54 in W x 0.83 in H |
| Frequency Rating: | 10 to 150 Hz |
| Series: | RPM |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 55 deg C |
| Terminal Type: | Faston/Flat Pin/Screw Clamp |
| Mounting type: | Plug-In |
| UNSPSC: | 39122326 |
| UPC: | 00785901447825 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$8.39 / 10Each
Typical price:$8.64 / Each
Quantity:
Schneider Electric RPM21BD Power Plug-In Relay
Brand: Schneider Electric
Part Number: RPM21BD
Schneider Electric Power Plug-In Relay, 15 A, 10 to 150 Hz Frequency, 2CO Contact Form, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.06 in L x 1.54 in W x 0.83 in H Dimensions
Additional Description: SQD -RPM21BD (D) 15A POWER RELAY 2C/O 24VDC
Catalog Description: plug-in relay, Harmony electromechanical relays, 15A, 2CO, lockable test button, 24V DC
RPM21BD Item Features
- Help to reduce the size of enclosures
- Provides economical solution for the implementation of many switching functions
- Flexible design for space-saving
- Plug in type is easy installation and maintenance
- Workablity for hard-wired logic automated systems to complement the functions of industrial PLCs
RPM21BD Standards
Buy American Act Compliant|CSA C22.2 No. 14|CSA Certified|EAC Certified|EN/IEC 61810-1|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL 508|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2124541Part Number #RPM21BDUNSPSC39122326UPC00785901447825
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

