Part Number # RPM41BD
SKU # 2140558
RPM41BD
Schneider Electric RPM41BD Power Relay
Part Number # RPM41BD
SKU # 2140558
$13.97 / Each
Typical price:$14.40 / Each
Schneider Electric RPM41BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RPM41BD |
| SKU #: | 2140558 |
| Amperage Rating: | 15 A |
| Coil Voltage: | 24 V DC |
| Contact Form: | 4NO-4NC 4 Form C 4PDT |
| Contact Rating: | 15 A at 277 V AC/15 A at 28 V DC |
| Enclosure Type: | IP40 |
| Frequency Rating: | 10 to 150 Hz |
| Series: | RPM |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 131 deg F |
| Terminal Type: | Faston/Flat Pin/Spade |
| Country of origin: | CN |
| Mounting type: | Plug-In/Socket |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122326 |
| UPC: | 00785901572848 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$13.97 / Each
Typical price:$14.40 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Power Relay, Series: RPM, 15 A, 3750 VA Power, 10 to 150 Hz Frequency, 24 V DC Coil, 4NO-4NC 4 Form C 4PDT Contact Form, 15 A at 277 VAC/15 A at 28 VDC Contact, Plug-In/Socket Mounting, Faston/Flat Pin/Spade Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 131 deg F
RPM41BD Item Features
- Provides economical solution for the implementation of many switching functions with large number of contacts
- It is flexibility to design with easily gripped for space-saving
- Plug in type is easy installation and maintenance
- Workablity for hard-wired logic automated systems to complement the functions of industrial PLCs
- https://www.youtube.com/embed/W6W-90ovcos
RPM41BD Standards
Buy American Act Compliant|CE Marked|CSA Certified|CSA File No. 230765|IEC 61810-1|RoHS Compliant|UL File No. E164862|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2140558Part Number #RPM41BDUNSPSC39122326UPC00785901572848
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

