Part Number # RUMC22B7
SKU # 2435251
RUMC22B7
Schneider Electric RUMC22B7 Plug-In Relay
Part Number # RUMC22B7
SKU # 2435251
$15.79 / Each
Typical price:$16.27 / Each
Schneider Electric RUMC22B7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RUMC22B7 |
| SKU #: | 2435251 |
| Amperage Rating: | 10 A |
| Coil Voltage: | 24 V AC |
| Contact Form: | 2 Form C DPDT |
| Dimensions: | 1.37 in W x 1.39 in D |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Series: | Zelio RUM |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 131 deg F |
| Type: | Universal |
| Mounting type: | Socket |
| UNSPSC: | 39122325 |
| UPC: | 00785901149736 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$15.79 / Each
Typical price:$16.27 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, RUMC22B7, Plug-In Relay, Universal, Series: Zelio RUM, 10 A, 280 W Power, 60 Hz Frequency, 24 V AC Coil, 2 Form C DPDT Contact Form, 2 Pole, Socket Mounting, IP40 Enclosure, -40 to 131 deg F, 1.37 in W x 1.39 in D Dimensions
RUMC22B7 Application
For the most demanding applications, For readiness, For hard-wired logic automated systems to complement the functions of industrial progammable logicRUMC22B7 Item Features
- Help to reduce the size of enclosures
- Provides economical solution for the implementation of many switching functions
- It is a flexible design for space-saving
- Plug in type allows for easy installation and maintenance
- Latest interface relay with single-step lockable testing button
RUMC22B7 Standards
CSA C22.2 No 14|RoHS Compliant|UL 508|EN/IEC 61810-1|REACH/EAC Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2435251Part Number #RUMC22B7UNSPSC39122325UPC00785901149736
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

