Part Number # RUMC22P7
SKU # 2297285
RUMC22P7
Schneider Electric RUMC22P7 Plug-In Relay
Part Number # RUMC22P7
SKU # 2297285
$15.79 / Each
Typical price:$16.27 / Each
Schneider Electric RUMC22P7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RUMC22P7 |
| SKU #: | 2297285 |
| Amperage Rating: | 10 A |
| Coil Voltage: | 230 V AC |
| Contact Form: | 2 Form C DPDT |
| Dimensions: | 1.37 in W x 1.39 in D |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Series: | Zelio RUM |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 131 deg F |
| Type: | Universal |
| Mounting type: | Socket |
| UNSPSC: | 39122325 |
| UPC: | 00785901147534 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$15.79 / Each
Typical price:$16.27 / Each
Quantity:
Schneider Electric RUMC22P7 Plug-In Relay
Brand: Schneider Electric
Part Number: RUMC22P7
Schneider Electric,RELAY 2CO CYL PIN 10A@250V 230VAC COIL LED+TES,2 C/O,250 V conforming to IEC,plug-in relay
Additional Description: SQD -RUMC22P7 2CO 10A Relay Cylind +LTB+LED 230VAC COIL LED+TES COIL LED+TEST
Catalog Description: universal plug in relay, Harmony Electromechanical Relays, 10A, 2CO, with LED, lockable test but to n, 230V AC
RUMC22P7 Application
For the most demanding applications, For readiness, For hard-wired logic automated systems to complement the functions of industrial progammable logicRUMC22P7 Item Features
- Provides economical solution for the implementation of many switching functions with large number of contacts
- It is a flexible design for space-saving
- Plug in type allows for easy installation and maintenance
RUMC22P7 Standards
CSA C22.2 No 14|RoHS Compliant|UL 508|EN/IEC 61810-1|REACH/EAC Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2297285Part Number #RUMC22P7UNSPSC39122325UPC00785901147534
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

