Part Number # RXG11P7
SKU # 2435259
RXG11P7
Schneider Electric RXG11P7 Zelio Interface Plug-In Relay
Part Number # RXG11P7
SKU # 2435259
$99.10 / 10Each
Typical price:$102.20 / Each
Schneider Electric RXG11P7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RXG11P7 |
| SKU #: | 2435259 |
| Coil Voltage: | 230 V AC |
| Contact Rating: | 10 A 250 V AC, 10 A at 30 V DC |
| Dimensions: | 13 mm W |
| Series: | RXG Series |
| UNSPSC: | 39122326 |
| UPC: | 00785901956556 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$99.10 / 10Each
Typical price:$102.20 / Each
Quantity:
Schneider Electric RXG11P7 Zelio Interface Plug-In Relay
Brand: Schneider Electric
Part Number: RXG11P7
Schneider Electric,RELAY 1CO 10A@250VAC 230VAC COIL LTB,-40...70 °C,1 C/O,interface relay,plug-in relay
Additional Description: SQD -RXG11P7 (N) 1CO 10A Relay +LTB-LED 230VAC NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE
Catalog Description: interface plug in relay, Harmony Electromechanical Relays, 10A, 1CO, lockable test but to n, 230V AC
RXG11P7 Application
PLC ApplicationsRXG11P7 Item Features
- Flexible design for space saving with 0.63in width
- Single step lockable testing function
- Easy to use
- High performance ensuring machine and system availability
- Mechanical durability of 10 million cycles
- https://www.youtube.com/embed/W6W-90ovcos
RXG11P7 Standards
20 gn in operation;100 gn not in operationSKU #2435259Part Number #RXG11P7UNSPSC39122326UPC00785901956556
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

