Part Number # RXG22B7
SKU # 2392529
RXG22B7
Schneider Electric RXG22B7 Zelio Interface Plug-In Relay
Part Number # RXG22B7
SKU # 2392529
$9.22 / Each
Typical price:$9.50 / Each
Schneider Electric RXG22B7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RXG22B7 |
| SKU #: | 2392529 |
| Amperage Rating: | 5 A |
| Coil Voltage: | 24 V AC |
| Contact Form: | 2CO 2 Form C DPDT |
| Contact Rating: | 5 A at 250 V AC, 5 A at 30 V DC |
| Dimensions: | 13 mm W |
| Enclosure Type: | IP40 |
| Number of Poles: | 2 |
| Series: | RXG Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 70 deg C |
| Terminal Type: | Flat Pin |
| Type: | General Purpose |
| Country of origin: | CN |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122326 |
| UPC: | 00785901957010 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$9.22 / Each
Typical price:$9.50 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Zelio Interface Plug-In Relay, General Purpose, Series: RXG Series, 5 A, 24 VAC Coil, 2CO 2 Form C DPDT Contact Form, 5 A at 250 V AC, 5 A at 30 V DC Contact, 2 Pole, DIN Rail Mounting, Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C, 13 mm W Dimensions
RXG22B7 Application
PLC ApplicationsRXG22B7 Item Features
- Help to reduce the size of enclosures
- Provides economical solution for the implementation of many switching functions
- Flexible design for space-saving
- Latest interface relay with single-step lockable testing button
- Workablity for hard-wired logic automated systems to complement the functions of industrial PLCs
- https://www.youtube.com/embed/W6W-90ovcos
RXG22B7 Standards
20 gn in operation;100 gn not in operationSKU #2392529Part Number #RXG22B7UNSPSC39122326UPC00785901957010
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

