Part Number # RXM2AB1BD
SKU # 2138879
RXM2AB1BD
Schneider Electric RXM2AB1BD Zelio Miniature Relay
Part Number # RXM2AB1BD
SKU # 2138879
Schneider Electric RXM2AB1BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RXM2AB1BD |
| SKU #: | 2138879 |
| Amperage Rating: | 12 A |
| Contact Form: | 2NO-2NC 2 Form A/2 Form B |
| Contact Rating: | 12 A at 250 V AC/28 V DC |
| Dimensions: | 1.57 in W x 1.06 in H x 0.82 in D |
| Series: | RXM |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 55 deg C |
| Terminal Type: | Faston/Flat Pin |
| Mounting type: | DIN Rail/Plug-In/Flange |
| UNSPSC: | 39122326 |
| UPC: | 00785901582229 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric RXM2AB1BD Zelio Miniature Relay
Brand: Schneider Electric
Part Number: RXM2AB1BD
Schneider Electric Square D Zelio Miniature Relay, Series: RXM, 12 A, 0.9 W Power, 24 VDC Coil, 2NO-2NC Contact Form, 12 A at 250 VAC/28 VDC Contact, 2 Pole, DIN Rail/Plug-In/Flange Mounting, Faston/Flat Pin Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.57 in W x 1.06 in H x 0.82 in D Dimensions
Additional Description: SQD -RXM2AB1BD (T MINIATURE RELAY 2C/O 24VDC
Catalog Description: miniature plug in relay, Harmony Electromechanical Relays, 12A, 2CO, lockable test but to n, 24V DC
RXM2AB1BD Application
Industrial Machines, Packaging Machines, Textile Machines, HVAC, Conveyance Lines, Food and Beverage, Automation Control Panels, Low/Medium Voltage Switchgear, Motor Controls, Compressor, Blower Controls, PLC Interfaces, Power Supplies, Pumping, Building or Medical Equipment and Lighting Control ApplicationsRXM2AB1BD Includes
Lockable Test ButtonRXM2AB1BD Item Features
- Fit to customer needs, coverage of most general control panel applications
- Easy to select, simple selection and wide availability
- Flexible options of sockets and accessories
- https://www.youtube.com/embed/W6W-90ovcos
RXM2AB1BD Standards
CE Marked|CSA C22.2 No. 14|CSA Certified|ECCN: EAR99|EN/IEC 60529|EN/IEC 61810-1|GOST Certified|GOST-R Certified|Green Premium|IEC 60529|IEC 61810-1|Lloyds Register Certified|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL 508|UL Listed|WEEE Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govRXM2AB1BD Warranty
18 monthsSKU #2138879Part Number #RXM2AB1BDUNSPSC39122326UPC00785901582229
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

