Part Number # RXM2LB2BD
SKU # 2426027
Brand: Schneider Electric
RXM2LB2BD
Schneider Electric RXM2LB2BD
Part Number # RXM2LB2BD
SKU # 2426027
$108.20 / 10Each
Schneider Electric RXM2LB2BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RXM2LB2BD |
| SKU #: | 2426027 |
| Amperage Rating: | 5 A |
| Coil Voltage: | 24 V DC |
| Contact Form: | 2CO 2 Form C |
| Contact Rating: | 5 A at 24 V DC |
| Dimensions: | 1.06 in H x 0.83 in W x 1.81 in D |
| Display Type: | LED |
| Enclosure Type: | IP40 |
| Series: | RXM |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 131 deg F |
| Type: | Miniature |
| Country of origin: | CN |
| Mounting type: | Plug-In |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122315 |
| UPC: | 03389119215275 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$108.20 / 10Each
Quantity:
- Schneider Electric, RXM2LB2BD, Harmony Relays, Miniature, Series: RXM, 5 A, 24 VDC Coil, 2CO 2 Form C Contact Form, 5 A at 24 V DC Contact, Plug-In Mounting, LED Display, IP40 Enclosure, -40 to 131 deg F, 1.06 in H x 0.83 in W x 1.81 in D Dimensions
RXM2LB2BD Application
industrial machines, packaging, textile, HVAC, automation control panels, low/medium voltage switchgear, motor controls, PLC Interfaces, power supplies, building or medical equipment, lighting controls.RXM2LB2BD Item Features
- Fit to customer needs coverage of most general control panel application
- Convenient to use Easy status readiness trough mechanical indicator and LED
- Safe to perform product reliability compliance with industrial standard and eco-design
- Easy to select simple selection and wide availability
- Electrical durability of 100,000 cycles
RXM2LB2BD Standards
REACh Regulation|EU RoHS Directive|China RoHS RegulationSKU #2426027Part Number #RXM2LB2BDUNSPSC39122315UPC03389119215275
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

