Part Number # SR2A201BD
SKU # 1063939
SR2A201BD
Schneider Electric SR2A201BD Zelio Logic 2 Smart Relay
Part Number # SR2A201BD
SKU # 1063939
$407.38 / Each
Schneider Electric SR2A201BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | SR2A201BD |
| SKU #: | 1063939 |
| Amperage Rating: | 100 mA |
| Dimensions: | 124.6 mm L x 107.6 mm W x 59.5 mm D |
| Display Type: | LCD Backlit |
| Input Type: | Analog/Resistive |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 40 deg C |
| Type: | Compact |
| Number of inputs: | 12 |
| Number of outputs: | 8 |
| Output type: | Relay |
| Supply voltage: | 24 V DC |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901422556 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$407.38 / Each
Quantity:
- Square D Zelio Logic 2 Smart Relay, Compact, 24 V DC Supply, 100 mA, 12 Inputs, 8 Outputs, Analog/Resistive Input, Relay Output, LCD Backlit Display, DIN Rail Mounting, -20 to 40 deg C, 124.6 mm L x 107.6 mm W x 59.5 mm D Dimensions
SR2A201BD Item Features
- Simple ladder programming, adapted for non-specialists
- Discovery package, coming with Zelio Soft programming software - the simplest way to learn and use this relay
- Built-in EEPROM flash memory for data backup up to 10 years - easy-to-recover after a power shortage or incident
SR2A201BD Standards
C-Tick.1 Certified|CSA Certified|ECCN: EAR99|EN/IEC 60068-2-27 Ea|EN/IEC 60068-2-6 Fc|EN/IEC 61000-4-11|EN/IEC 61000-4-12|EN/IEC 61000-4-2 level 3|EN/IEC 61000-4-3|EN/IEC 61000-4-4 level 3|EN/IEC 61000-4-5|EN/IEC 61000-4-6 level 3|GL Certified|GoST-R Certified|Green Premium|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL ListedSKU #1063939Part Number #SR2A201BDUNSPSC39122331UPC00785901422556
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

