Part Number # SR2D201FU
SKU # 2282729
SR2D201FU
Schneider Electric SR2D201FU Zelio Logic 2 Smart Relay
Part Number # SR2D201FU
SKU # 2282729
$382.34 / Each
Schneider Electric SR2D201FU Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | SR2D201FU |
| SKU #: | 2282729 |
| Amperage Rating: | 100/50 mA |
| Dimensions: | 124.6 mm L x 107.6 mm W x 59.5 mm D |
| Input Type: | Discrete |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 55 deg C |
| Type: | Compact |
| Country of origin: | FR |
| Number of inputs: | 12 |
| Number of outputs: | 8 |
| Output type: | Relay |
| Supply voltage: | 120/240 V AC |
| Manufacturer Name: | YAGEO Corporation |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901693796 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$382.34 / Each
Quantity:
- Telemecanique Square D Zelio, SR2D201FU, Logic 2 Smart Relay, Compact, 120/240 V AC Supply, 100/50 mA, 12 Inputs, 8 Outputs, Discrete Input, Relay Output, DIN Rail Mounting, -20 to 55 deg C, 124.6 mm L x 107.6 mm W x 59.5 mm D Dimensions
SR2D201FU Application
Ideal for management, remote control or monitoring of simple automation systems, suitable for both industrial and commercial applications, suitable for all your applicationsSR2D201FU Item Features
- Environmental performance of the product
- Built-in EEPROM flash memory for data backup up to 10 years - easy-to-recover after a power shortage or incident
- Discovery package, coming with Zelio Soft programming software - the simplest way to learn and use this relay
- Simple ladder programming, adapted for non-specialists
SR2D201FU Standards
REACH Compliant|CSA Certified|UL Listed|C-Tick.1 Certified|GoST-R Certified|EN/IEC 60068-2-27 Ea|EN/IEC 61000-4-6 level 3|Green Premium|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov|Reach Regulation|RoHS Compliant|IEC 60068 2 6 Fc|GLSKU #2282729Part Number #SR2D201FUUNSPSC39122331UPC00785901693796
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

