Part Number # SR2E201FU
SKU # 2328034
SR2E201FU
Schneider Electric SR2E201FU Zelio Logic 2 Smart Relay
Part Number # SR2E201FU
SKU # 2328034
$391.45 / Each
Schneider Electric SR2E201FU Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | SR2E201FU |
| SKU #: | 2328034 |
| Amperage Rating: | 100/50 mA |
| Dimensions: | 124.6 mm L x 107.6 mm W x 59.5 mm D |
| Input Type: | Discrete |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 55 deg C |
| Type: | Compact |
| Number of inputs: | 12 |
| Number of outputs: | 8 |
| Output type: | Relay |
| Supply voltage: | 120/240 V AC |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901571797 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$391.45 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Zelio Logic 2 Smart Relay, Compact, 120/240 V AC Supply, 100/50 mA, 12 Inputs, 8 Outputs, Discrete Input, Relay Output, DIN Rail Mounting, -20 to 55 deg C, 124.6 mm L x 107.6 mm W x 59.5 mm D Dimensions
SR2E201FU Item Features
- Simple ladder programming, adapted for non-specialists
- Discovery package, coming with Zelio Soft programming software - the simplest way to learn and use this relay
- Built-in EEPROM flash memory for data backup up to 10 years - easy-to-recover after a power shortage or incident
SR2E201FU Standards
RoHS Compliant|REACH Compliant|CSA Certified|UL Listed|C-Tick.1 Certified|GoST-R Certified|GL Certified|EN/IEC 60068-2-27 Ea|EN/IEC 60068-2-6 Fc|EN/IEC 61000-4-11|EN/IEC 61000-4-12|EN/IEC 61000-4-2 level 3|EN/IEC 61000-4-3|EN/IEC 61000-4-4 level 3|EN/IEC 61000-4-5|EN/IEC 61000-4-6 level 3|Green Premium|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2328034Part Number #SR2E201FUUNSPSC39122331UPC00785901571797
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

