Part Number # SR3B261B
SKU # 1064338
SR3B261B
Schneider Electric SR3B261B Zelio Logic 2 Compact Smart Relay
Part Number # SR3B261B
SKU # 1064338
$541.66 / Each
Schneider Electric SR3B261B Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | SR3B261B |
| SKU #: | 1064338 |
| Amperage Rating: | 280/415 mA |
| Dimensions: | 125 mm L x 90 mm W x 59.5 mm D |
| Display Type: | LCD Backlit |
| Input Type: | Discrete |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 55 deg C |
| Type: | Modular |
| Number of inputs: | 16 |
| Number of outputs: | 10 |
| Output type: | Relay |
| Supply voltage: | 24 V AC |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901571902 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$541.66 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Zelio Logic 2 Compact Smart Relay, Modular, 24 V AC Supply, 280/415 mA, 16 Inputs, 10 Outputs, Discrete Input, Relay Output, LCD Backlit Display, DIN Rail Mounting, -20 to 55 deg C, 125 mm L x 90 mm W x 59.5 mm D
SR3B261B Item Features
- Simple ladder programming, adapted for non-specialists
- Discovery package, coming with Zelio Soft programming software - the simplest way to learn and use this relay
- Built-in EEPROM flash memory for data backup up to 10 years - easy-to-recover after a power shortage or incident
- More I/O than SR2 model, for larger applications
SR3B261B Standards
RoHS Compliant|REACH Compliant|CSA Certified|UL Listed|C-Tick.1 Certified|GoST-R Certified|GL Certified|EN/IEC 60068-2-27 Ea|EN/IEC 60068-2-6 Fc|EN/IEC 61000-4-11|EN/IEC 61000-4-12|EN/IEC 61000-4-2 level 3|EN/IEC 61000-4-3|EN/IEC 61000-4-4 level 3|EN/IEC 61000-4-5|EN/IEC 61000-4-6 level 3|Green Premium|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #1064338Part Number #SR3B261BUNSPSC39122331UPC00785901571902
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

