Part Number # SSD1A320BDC1
SKU # 2402139
SSD1A320BDC1
Schneider Electric SSD1A320BDC1 Zelio Solid State Relay
Part Number # SSD1A320BDC1
SKU # 2402139
$65.14 / Each
Typical price:$70.15 / Each
Schneider Electric SSD1A320BDC1 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | SSD1A320BDC1 |
| SKU #: | 2402139 |
| Coil Voltage: | 4 to 32 V AC Control/48 to 600 V AC Load |
| Contact Form: | 1NO 1 Form A |
| Dimensions: | 0.89 in W x 4.59 in D x 3.67 in H |
| Frequency Rating: | 47 to 440 Hz |
| Series: | SSD1 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 80 deg C |
| Type: | 1-Channel 1-Phase Zero Voltage Switching |
| Country of origin: | US |
| UNSPSC: | 39122333 |
| UPC: | 00785901986416 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$65.14 / Each
Typical price:$70.15 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Zelio Solid State Relay, 1-Channel 1-Phase Zero Voltage Switching, Series: SSD1, 20 A, 0.37 kW/0.5 hp, 1.12 kW/1.5 hp, 2.24 kW/3 hp Power, 47 to 440 Hz Frequency, 4 to 32 V AC Control/48 to 600 V AC Load Coil, 1NO 1 Form A Contact Form, DIN Rail Mounting, Screw Terminal, IP20 Enclosure, -40 to 80 deg C, 0.89 in W x 4.59 in D x 3.67 in H Dimensions
SSD1A320BDC1 Item Features
- Solid state relays allow the use of high current rating models with compact size
- DIN rail mount relays are available in both Relay and Contactor type configurations
- Fast and precision controlled relays with high switching frequency and silent switching with no moving parts
- Resistant to shock and vibration and maintenance-free making it suitable for harsh environments
SSD1A320BDC1 Standards
IEC 61373 Class B Category 1|IEC 60947-4-3|IEC 62314|IEC 60950-1|CSA C22.2 File No. 14-13|UL 508|Green Premium Listed|REACH Compliant|RoHS Compliant|WEEE Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov|UL 94 V-0 Flammability RatingSKU #2402139Part Number #SSD1A320BDC1UNSPSC39122333UPC00785901986416
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

