Part Number # SSD1A345BDC2
SKU # 2406377
SSD1A345BDC2
Schneider Electric SSD1A345BDC2 Zelio Solid State Relay
Part Number # SSD1A345BDC2
SKU # 2406377
$101.79 / Each
Typical price:$109.61 / Each
Schneider Electric SSD1A345BDC2 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | SSD1A345BDC2 |
| SKU #: | 2406377 |
| Amperage Rating: | 45 A |
| Coil Voltage: | 4 to 32 V AC Control/48 to 600 V AC Load |
| Contact Form: | 1NO 1 Form A |
| Dimensions: | 1.77 in W x 4.39 in H x 6.08 in D |
| Frequency Rating: | 47 to 440 Hz |
| Series: | SSD1 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 80 deg C |
| Terminal Type: | Plug-In/Screw |
| Type: | 1-Channel 1-Phase Zero Voltage Switching |
| Country of origin: | US |
| UNSPSC: | 39122333 |
| UPC: | 00785901986546 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$101.79 / Each
Typical price:$109.61 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Zelio Solid State Relay, 1-Channel 1-Phase Zero Voltage Switching, Series: SSD1, 45 A, 0.75 kW/1 hp, 2.24 kW/3 hp, 3.73 kW/5 hp Power, 47 to 440 Hz Frequency, 4 to 32 V AC Control/48 to 600 V AC Load Coil, 1NO 1 Form A Contact Form, DIN Rail Mounting, Plug-In/Screw Terminal, IP20 Enclosure, -40 to 80 deg C, 1.77 in W x 4.39 in H x 6.08 in D Dimensions
SSD1A345BDC2 Item Features
- Silent and reliable due to the absence of moving contacts
- Unlimited electrical endurance - reduce your maintenance and downtime costs
- Wide control voltage for improved process stability even in the case of fluctuation control power supply voltage
- Plug-in base allows for a quick replacement
- One reference for pre-assembled socket and relay hence simplifying customer selection process
SSD1A345BDC2 Standards
IEC 61373 Class B Category 1|IEC 60947-4-3|IEC 62314|IEC 60950-1|CSA C22.2 File No. 14-13|UL 508|Green Premium Listed|REACH Compliant|RoHS Compliant|WEEE Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov|UL 94 V-0 Flammability RatingSKU #2406377Part Number #SSD1A345BDC2UNSPSC39122333UPC00785901986546
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

