Part Number # TM241CE24R
SKU # 2283827
TM241CE24R
Schneider Electric TM241CE24R Modicon Logic Controller
Part Number # TM241CE24R
SKU # 2283827
$608.54 / Each
Typical price:$664.70 / Each
Schneider Electric TM241CE24R Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | TM241CE24R |
| SKU #: | 2283827 |
| Amperage Rating: | 2/0.1/0.5 A |
| Dimensions: | 95 mm L |
| Series: | M241 |
| Signal Range: | 24 V DC/5 to 125 V DC/5 to 250 V AC |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 55 deg C, -10 to 50 deg C |
| Transfer Rate: | 115.2 kbps |
| Communication: | Modbus Non-Isolated Serial Link |
| Memory: | 8/64 MB |
| UNSPSC: | 32151705 |
| UPC: | 00785901949985 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$608.54 / Each
Typical price:$664.70 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Modicon Square D Logic Controller, Series: M241, 100 to 240 V AC, 2/0.1/0.5 A, 50/60 Hz Frequency, 14 Inputs, 10 Outputs, 24 VDC/5 to 125 VDC/5 to 250 V AC Signal, Modbus Non-Isolated Serial Link Communication, 4 Ports, Memory: 8/64 MB, 115.2 kbps Transfer Rate, Rail Mounting, -10 to 55 deg C, -10 to 50 deg C, 95 mm L Dimensions
TM241CE24R Item Features
- Intuitive machine programming with EcoStruxure Machine Expert
- Flexible and scalable machine control allowing an easy upgrade to higher performance platforms to improve efficiency
- Connected everywhere via Ethernet, wireless access, web servers to simplify machine integration and maintenance
TM241CE24R Standards
RoHS Compliant|REACH Compliant|ANSI/ISA 12-12-01|CSA C22.2 File No. 142|CSA C22.2 File No. 213|cULus Listed|EN/IEC 61131-2: 2007|LR Certified|ABS Certified|DNV Certified|GL Approved|IACS E10|RCM Certified|UL 1604|UL 508|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2283827Part Number #TM241CE24RUNSPSC32151705UPC00785901949985
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

