Part Number # TM3TI4
SKU # 2360292
TM3TI4
Schneider Electric TM3TI4 Modicon Tm3 Analog Input Module
Part Number # TM3TI4
SKU # 2360292
$334.11 / Each
Typical price:$364.96 / Each
Schneider Electric TM3TI4 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | TM3TI4 |
| SKU #: | 2360292 |
| Amperage Rating: | 0 to 20 mA |
| Dimensions: | 70 mm L x 23.6 mm W x 90 mm H |
| Signal Range: | 4 to 20 mA |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 55 deg C Horizontal/-10 to 35 deg C Vertical Installation |
| Country of origin: | JP |
| Number of inputs: | 4 |
| Resolution: | 16 bit |
| UNSPSC: | 32151705 |
| UPC: | 00785901981732 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$334.11 / Each
Typical price:$364.96 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Modicon TM3 Analog Input Module, 4 Inputs, 4 to 20 mA Signal, 100/10 ms Conversion Rate, 16 bit Resolution, 24 V DC, 0 to 20 mA, Screw Terminal, -10 to 55 deg C Horizontal/-10 to 35 deg C Vertical Installation, 70 mm L x 23.6 mm W x 90 mm H Dimensions
TM3TI4 Application
For Modicon TM3 M221, M241 and M251 controllerTM3TI4 Item Features
- Modularity and easness of installation
- Intuitive machine programming with EcoStruxure Machine Expert
- Modicon TM3 system allows to Modicon M2xx plc flexible and customizable I/O extension
- TM3 Bus couplers allow Modicon plcs to distribute I/Os on EtherNet/IP, sercos or CANopen
TM3TI4 Standards
RoHS Compliant|REACH Compliant|CE Certified|EN/IEC 61131-2|EN/IEC 61010-2-201|SVHC Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2360292Part Number #TM3TI4UNSPSC32151705UPC00785901981732
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

