Part Number # SDP315100T
SKU # 1033789
SDP315100T
Sola/Hevi-Duty SDP315100T DC Power Supply
Part Number # SDP315100T
SKU # 1033789
Sola/Hevi-Duty SDP315100T Key Features
| Brand: | Sola/Hevi-Duty |
|---|---|
| Amperage Rating: | 0.6/0.33 A |
| Case Material: | Plastic |
| Frequency Rating: | 47/63 Hz |
| Input Voltage: | 85 to 264 V AC/90 to 375 V DC |
| Series: | SDP |
| Type: | Low Power |
| Depth: | 1.77 in |
| Height: | 2.95 in |
| Output voltage: | 12 to 15 V DC |
| Width: | 3.58 in |
Quantity:
- SolaHD DC Power Supply, Low Power, Series: SDP, 85 to 264 V AC/90 to 375 V DC Input, 12 to 15 VDC Output, 100 W, 0.6/0.33 A, 47/63 Hz, DIN Rail Mount, Plastic Case, 3.58 in Width, 1.77 in Depth, 2.95 in Height
SDP315100T Application
- Ultra slim 15 W footprint
- No tools required for installation
- Adjustable output
- Power boost industrial overload design
- Overvoltage, short circuit protection
- NEC class 2 current limited
- Continuous short circuit protection
- Low output noise
- Screw terminal connection
- >25 msec hold up time
- <2% dynamic, <0.5% static voltage regulation
- >20 VDC overvoltage protection
- 22 V power back immunity