Part Number # 8501RS42V20
SKU # 35353
8501RS42V20
Square D 8501RS42V20 Plug-In Relay
Part Number # 8501RS42V20
SKU # 35353
$41.04 / Each
Typical price:$50.67 / Each
Square D 8501RS42V20 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 8501RS42V20 |
| SKU #: | 35353 |
| Amperage Rating: | 10 A |
| Coil Voltage: | 300 V AC, 30 V DC |
| Contact Form: | 2 Form C DPDT |
| Contact Rating: | 10 A at 30/240 V AC |
| Number of Pins: | 8 |
| Series: | 8501R |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 131 deg F |
| Terminal Type: | Spade |
| Type: | Type R Standard Miniature |
| Mounting type: | Socket |
| UNSPSC: | 39122325 |
| UPC: | 00785901131311 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$41.04 / Each
Typical price:$50.67 / Each
Quantity:
- Square D Plug-In Relay, Type R Standard Miniature, Series: 8501R, 10 A, 1/3 hp, 1/2 hp, 1 hp Power, 50/60 Hz Frequency, 300 V AC, 30 V DC Coil, 2 Form C DPDT Contact Form, 10 A at 30/240 VAC Contact, 8 Pins, 2 Pole, Socket Mounting, Spade Terminal, -40 to 131 deg F
8501RS42V20 Application
For General Purpose and logic elements, power switching output devices applications8501RS42V20 Item Features
- Short stroke motion of the armature
- Provides long mechanical life for high speed operation
- Suitable for high contact reliability, low level switching
- Can be used in adverse environments
- Wide range of operating temperature from -40 deg C to 55 deg C
- https://www.youtube.com/embed/Hq-lwURWDPs
8501RS42V20 Standards
CE Certified|CSA File No. 211268/Class 321107|cULus File No. E197072 CCN NRNT8|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RoHS Compliant|UL File No. E78351 CCN NLDX File No. E197072 CCN NRNT2|UL Listed|UL RecognizedSKU #35353Part Number #8501RS42V20UNSPSC39122325UPC00785901131311
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

