Part Number # 8501XDO80V62
SKU # 2362971
8501XDO80V62
Square D 8501XDO80V62 Nema Control Relay
Part Number # 8501XDO80V62
SKU # 2362971
$449.51 / Each
Typical price:$484.09 / Each
Square D 8501XDO80V62 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 8501XDO80V62 |
| SKU #: | 2362971 |
| Amperage Rating: | 5/10 A |
| Coil Voltage: | 115/125 V DC |
| Contact Form: | 8NO 8 Form A |
| Contact Rating: | 10 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 2.23 in W x 6.37 in D x 3.56 in H |
| Number of Poles: | 8 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 160 deg F |
| Type: | Type X |
| Mounting type: | Panel |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901548775 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$449.51 / Each
Typical price:$484.09 / Each
Quantity:
- Square D NEMA Control Relay, Type X, Series: 8501, 5/10 A, 18 W Power, 115/125 VDC Coil, 8NO 8 Form A Contact Form, 10 A at 600 V AC Contact, 8 Pole, Panel Mounting, Screw Clamp Terminal, -40 to 160 deg F, 2.23 in W x 6.37 in D x 3.56 in H Dimensions
8501XDO80V62 Application
Distribution, Construction, Bottling, Car Washes, Automotive, Food and Beverage, Industrial Markets, Oil and Gas, Crane and Hoist8501XDO80V62 Item Features
- These relays are designed to be plugged into a relay socket
- This makes for very easy replacement
- This relay plugs into an 8501NR34 or 8501NR34B relay socket
- Relay is available with 4PDT contact arrangements
- It has four normally open and four normally closed contact
- Relays can be ordered with a wide variety of coil voltages
- https://www.youtube.com/embed/C4x62XLnW3g
8501XDO80V62 Standards
BAA Compliant|RoHS Compliant|CSA/CE Certified|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and Lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #2362971Part Number #8501XDO80V62UNSPSC39122331UPC00785901548775
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

