Part Number # 8536SAO11V02S
SKU # 2210747
8536SAO11V02S
Square D 8536SAO11V02S Magnetic Starter
Part Number # 8536SAO11V02S
SKU # 2210747
$464.63 / Each
Square D 8536SAO11V02S Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 8536SAO11V02S |
| SKU #: | 2210747 |
| Amperage Rating: | 9 A |
| Coil Voltage: | 110 V AC at 50 Hz, 120 V AC at 60 Hz |
| Dimensions: | 6.77 in H x 3.5 in W x 4.21 in D |
| Enclosure Type: | Open |
| Motor Power: | 0.34 hp at 115 VAC, 1 hp at 230 VAC |
| Operating Temperature: | 0 to 40 deg C |
| Overload Relay: | Thermal Melting Alloy |
| Phase: | 1 |
| Reset Type: | Thermal Melting Alloy |
| Series: | 8536 |
| Type: | Type S |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 00785901608387 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$464.63 / Each
Quantity:
- Square D Magnetic Starter, Type S, Series: 8536, 600 VAC, 9 A, 50/60 Hz Frequency, 0.34 hp at 115 VAC, 1 hp at 230 VAC Motor, 110 V AC at 50 Hz, 120 V AC at 60 Hz Coil, 2 Pole, Thermal Melting Alloy Reset, 1 ph, Screw Clamp Connection, Thermal Melting Alloy Overload Relay, Open Enclosure, 0 to 40 deg C Operating, 6.77 in H x 3.5 in W x 4.21 in D Dimensions
8536SAO11V02S Application
Starting and Stopping of AC Squirrel Cage Motors, Construction, Infrastructure, Industrial Markets, Commercial Office Buildings and Building Automation Applications8536SAO11V02S Includes
Separate Control Circuit8536SAO11V02S Item Features
- Flexible with four overload relays types
- Customizable with hundreds of combinations
- Streamlines installation, wiring, maintenance and field modifications
- Reliable build for long mechanical life and electrical endurance
- https://www.youtube.com/embed/W3jC7ckgcBo
8536SAO11V02S Standards
CE Certified|IEC 947-4-1|CSA 60905 Class 3211-04|ECCN EAR99|UL File E78351 NLDX|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov8536SAO11V02S Warranty
18 MonthsSKU #2210747Part Number #8536SAO11V02SUNSPSC39121521UPC00785901608387
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

