Part Number # 9001KA3
SKU # 968281
9001KA3
Square D 9001KA3 Harmony Contact Block
Part Number # 9001KA3
SKU # 968281
$23.33 / Each
Typical price:$23.71 / Each
Square D 9001KA3 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 9001KA3 |
| SKU #: | 968281 |
| Action: | Momentary |
| Contact Configuration: | 1NC |
| Contact Rating: | 10 A, 600 V AC |
| Series: | 9001K |
| Size: | 30 mm |
| Type: | Finger Safe Standard |
| Contact material: | Silver Alloy |
| Material: | Nylon |
| Mounting type: | Threaded |
| UNSPSC: | 39122216 |
| UPC: | 00785901880028 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$23.33 / Each
Typical price:$23.71 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Harmony Contact Block, Finger Safe Standard, Series: 9001K, 30 mm Size, 1NC Contact Configuration, 10 A, 600 V AC Contact, Silver Alloy Contact, Momentary Action, IP20 Enclosure, Screw Clamp Terminal, Threaded Mounting, Nylon, Clear/Red
9001KA3 Item Features
- Improved security thanks to finger-safe contact blocks and light modules
- Robustness to withstand the harshest environments
- Easy, secure mounting system
- Automatic self-grounding operators without additional wiring
- A large metal set of accessories to customize your product
- https://www.youtube.com/watch?v=z4UUZQz35-w&list=PLa7UGrWOTyjnMSGFb16ULXxkQpETEayVn
9001KA3 Standards
CE Marking|CSA Certified File No. LR24590 Class 3211-03|UL Listed File No. E42259 CCN NKCR|PROP65: This product can expose you to chemicals including - nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #968281Part Number #9001KA3UNSPSC39122216UPC00785901880028
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

