Part Number # 9001KS43BH13
SKU # 83208
9001KS43BH13
Square D 9001KS43BH13 Harmony Selector Switch
Part Number # 9001KS43BH13
SKU # 83208
$114.95 / Each
Typical price:$116.87 / Each
Square D 9001KS43BH13 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 9001KS43BH13 |
| SKU #: | 83208 |
| Actuator: | Push Button |
| Bezel/Housing: | Polished Chrome Metal |
| Cam Code: | C |
| Contact Configuration: | 1CO |
| Contact Rating: | 10 A at 600 V AC |
| Enclosure Type: | NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13 |
| Number of Positions: | 3 |
| Operator Type: | Knob |
| Series: | 9001K |
| Size: | 30 mm |
| Throw: | 70 deg Left/Center/Right |
| Type: | Heavy Duty Non-Illuminated |
| Mounting type: | Panel |
| UNSPSC: | 39122216 |
| UPC: | 00785901821335 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$114.95 / Each
Typical price:$116.87 / Each
Quantity:
- Square D Harmony Selector Switch, Heavy Duty Non-Illuminated, Series: 9001K, 30 mm, 1CO, Maintained Contact Mode, 10 A at 600 V AC Contact, Knob Operator, 3 Positions, 70 deg Left/Center/Right Throw, Cam Code: C, Bezel/Housing: Polished Chrome Metal, Push Button, Screw Clamp, Screw Clamp Terminal, NEMA 1/2/3/3R/4/6/12/13, Panel Mount, Black
9001KS43BH13 Application
Food and Beverage, Chemical, Mining, Mineral and Metal Processing, Pulp and Paper, Water and Waste Water, Automotive, Crane and Hoists, Machine Tools, Airport and Transportation and Textile Applications9001KS43BH13 Item Features
- Improved security thanks to finger-safe contact blocks and light modules
- Robustness to withstand the harshest environments
- Easy, secure mounting system
- Automatic self-grounding operators without additional wiring
- A large metal set of accessories to customize your product
- Single screw Contact Block Fastening
- https://www.youtube.com/embed/za0gVi-W-TM
9001KS43BH13 Standards
CE Certified|CSA File No. LR24590/Class 3211-03|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RoHS Compliant|UL File No. E42259 CCN NKCRSKU #83208Part Number #9001KS43BH13UNSPSC39122216UPC00785901821335
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

