Part Number # 9080FB3621R
SKU # 2322349
9080FB3621R
Square D 9080FB3621R Fuse Holder
Part Number # 9080FB3621R
SKU # 2322349
$104.58 / Each
Typical price:$115.84 / Each
Square D 9080FB3621R Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 9080FB3621R |
| SKU #: | 2322349 |
| Amperage Rating: | 60 A |
| Class: | R |
| Dimensions: | 6.75 in H x 5.08 in W x 2.12 in D |
| Fuse Diameter: | 1-1/16 in |
| Fuse Length: | 5-1/2 in |
| Number of Poles: | 3 |
| Suitable For Use With: | Phenolic |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 302 deg F |
| Type: | Type FB |
| Wire Size: | 14 to 2 AWG |
| Connection type: | Box Lug |
| Country of origin: | US |
| Mounting type: | Surface |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121624 |
| UPC: | 00785901097259 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$104.58 / Each
Typical price:$115.84 / Each
Quantity:
- Square D Fuse Holder, Type FB, 600 V AC, 60 A, 3 Pole, Class: R, Box Lug Connection, 14 to 2 AWG Wire, Surface Mounting, 5-1/2 in Fuse Length, 1-1/16 in Diameter Fuse, -40 to 302 deg F, For Use With: Phenolic, 6.75 in H x 5.08 in W x 2.12 in D Dimensions
9080FB3621R Application
Control Systems and Industrial Control Applications9080FB3621R Item Features
- Ideal for distributing power to multiple loads
- Their versatility and easy wiring makes them ideal terminal block
- Offers labor savings with easy wiring requiring a standard screwdriver
9080FB3621R Standards
UL listed file E40747 CCN IZLT;CE;CSA file 70360 class 6225 01SKU #2322349Part Number #9080FB3621RUNSPSC39121624UPC00785901097259
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

