Part Number # ATV320U22N4C
SKU # 2326433
ATV320U22N4C
Square D ATV320U22N4C Ac Variable Speed Drive
Part Number # ATV320U22N4C
SKU # 2326433
$749.05 / Each
Typical price:$752.92 / Each
Square D ATV320U22N4C Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | ATV320U22N4C |
| SKU #: | 2326433 |
| Amperage Rating: | 6.6/8.7 A |
| Enclosure Type: | IP20 |
| Horsepower: | 3 hp |
| Series: | Altivar 320 |
| Type: | 3-Phase Compact |
| Country of origin: | FR |
| Depth: | 6.22 in |
| Height: | 7.24 in |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 5.51 in |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122001 |
| UPC: | 00785901641766 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$749.05 / Each
Typical price:$752.92 / Each
Quantity:
- Square D AC Variable Speed Drive, 3-Phase Compact, Series: Altivar 320, 400/480 V AC, 6.6/8.7 A, 3 hp, 5.51 in Width, 6.22 in Depth, 7.24 in Height, IP20 Enclosure
ATV320U22N4C Application
Material Handling, Packaging, Textiles, Hoisting, Mechanical Actuators, Material Working, Conveyors, Carton Packers, Gantry Cranes, Woodworking, Metal Processing, Fans, Complex Machine, Asynchronous and Synchronous Motors ApplicationsATV320U22N4C Item Features
- Save time and space
- Less downtime and maintenance costs
- Advanced connectivity reduce your initial investment while keeping flexibility in design
- Easy compliance with the machine and operator safety standards
- https://www.youtube.com/watch?v=JxS1Q0Zz-mA&list=PLa7UGrWOTyjnMSGFb16ULXxkQpETEayVn
ATV320U22N4C Standards
RoHS Compliant|REACH Compliant|Green Premium Listed|WEEE Compliant|EN/IEC 61800-3|EN/IEC 61800-3 Environment 2 Category C3|EN/IEC 61800-5-1|IEC 61000-3-12|IEC 60721-3|IEC 61508|IEC 13849-1|CE Certified|ATEX Certified|UL 508|CSA 22.2|NOM Certified|EAC Certified|RCM Certified|KC Certified|UL Listed|CSA Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2326433Part Number #ATV320U22N4CUNSPSC39122001UPC00785901641766
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

