Part Number # RPM12F7
SKU # 2212175
RPM12F7
Square D RPM12F7 Zelio Miniature Power Relay
Part Number # RPM12F7
SKU # 2212175
Square D RPM12F7 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | RPM12F7 |
| SKU #: | 2212175 |
| Coil Voltage: | 120 V AC |
| Contact Form: | 1NO-1NC 1 Form A/1 Form B |
| Contact Rating: | 15/7.5 A at 277 V AC/28 V DC |
| Dimensions: | 1.57 in W x 0.55 in D x 1.0629 in H |
| Display Type: | LED |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Series: | RPM |
| Terminal Type: | Faston/Flat Pin/Screw Clamp |
| Mounting type: | Plug-In/Socket |
| UNSPSC: | 39122326 |
| UPC: | 00785901447795 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Square D RPM12F7 Zelio Miniature Power Relay
Brand: Square D
Part Number: RPM12F7
Square D Zelio Miniature Power Relay, Series: RPM, 15 A, 1/2 hp, 60 Hz, 120 VAC Coil, 1NC-1NO, 15/7.5 A at 277 VAC/28 VDC Contact, 5 Pins, Square Base, 1 Pole, Plug-In/Socket Mount, Faston/Flat Pin/Screw Clamp Terminal, LED, IP40, -40 to 131 deg F, 1.57 in W x 0.55 in D x 1.0629 in H
Additional Description: SQD -RPM12F7 15A POWER RELAY LED 1C/O 120VAC
Catalog Description: plug-in relay, Harmony electromechanical relays, 15A, 1CO, with LED, lockable test button, 120V AC
RPM12F7 Item Features
- Help to reduce the size of enclosures
- Provides economical solution for the implementation of many switching functions
- Flexible design for space-saving
- Plug in type is easy installation and maintenance
- Workablity for hard-wired logic automated systems to complement the functions of industrial PLCs
- https://www.youtube.com/embed/W6W-90ovcos
RPM12F7 Standards
CCN NLDX2/NLDX8|CE Marked|CSA C22.2 No. 14|CSA Certified|cULus File No. E164862|EAC Certified|EN/IEC 61810-1|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL 508|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2212175Part Number #RPM12F7UNSPSC39122326UPC00785901447795
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

