Part Number # VCCF5
SKU # 178346
VCCF5
Square D VCCF5 Tesys Vario Emergency Stop Switch Disconnector
Part Number # VCCF5
SKU # 178346
$414.69 / Each
Typical price:$459.36 / Each
Square D VCCF5 Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | VCCF5 |
| SKU #: | 178346 |
| Dimensions: | 4.92 in H x 3.54 in W |
| Horsepower: | 37 kW |
| Short Circuit Current Rating (kA): | 1000 A |
| Type: | Emergency Stop High Performance |
| UNSPSC: | 39122233 |
| UPC: | 00785901305620 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$414.69 / Each
Typical price:$459.36 / Each
Quantity:
- Square D TeSys Vario Emergency Stop Switch Disconnector, Emergency Stop High Performance, 690 VAC, 125 A, 37 kW, 50/60 Hz Frequency, 3 Pole, 1000 A Short Circuit, 3NO 3 Form A Contact Form, Rotary Handle Actuator, IP20/IP65 Enclosure, Rear Mounting, Screw Clamp Terminal, -4 to 122 deg F, 4.92 in H x 3.54 in W Dimensions, Yellow/Red Handle
VCCF5 Specifications
- 30000 operating cycles on DC-1 to 5 upto 30000 operating cycles on AC-21 electrical durability
- By clips for switch by screws for switch by 4-screws for handle, handle mounting on door switch mounting on symmetrical rail switch mounting on plate
- 30000 cycles DC-1 to 5, 30000 cycles AC-21 operating cycles
- 90 x 90 mm base
VCCF5 Standards
IEC 60947-3|RoHS Compliant|CSA Certified|GL Listed|UL Listed|CCC CertifiedSKU #178346Part Number #VCCF5UNSPSC39122233UPC00785901305620
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

