Part Number # DS100806HPL
SKU # 2196646
DS100806HPL
Stahlin DS100806HPL DiamondShield HPL Configuration Enclosure
Part Number # DS100806HPL
SKU # 2196646
$172.00 / Each
Typical price:$271.38 / Each
Stahlin DS100806HPL Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | DS100806HPL |
| SKU #: | 2196646 |
| Finish: | Smooth |
| NEMA Rating: | NEMA 1/3/3S/4X/12/13/IP66/IK10 |
| Series: | DiamondShield |
| Temperature Rating (Degrees F): | -76 to 274 deg F |
| Type: | HPL Configuration |
| Country of origin: | US |
| Depth: | 6 in |
| Height: | 10 in |
| Material: | Fiberglass Reinforced Polyester |
| Width: | 8 in |
| Manufacturer Name: | Robroy Industries |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928907296 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$172.00 / Each
Typical price:$271.38 / Each
Quantity:
- Stahlin Enclosure, HPL Configuration, Series: DiamondShield, 10 in H x 8 in W x 6 in D, NEMA 1/3/3S/4X/12/13/IP66/IK10, Hinged/Opaque Cover, Lock: (2) Lockable Pull Latch, -76 to 274 deg F, Fiberglass Reinforced Polyester, Smooth, Glacier Gray
DS100806HPL Application
For high end electronics, harsh corrosive environments, industrial, electrical, instrument, indoors and outdoors applicationsDS100806HPL Includes
DSMGFTKIT Mounting FeetDS100806HPL Item Features
- Sleek design allowing you to use maximum internal space
- Maximum visibility to raised panels and control devices
- High temperature, flame-retardant, non-corrosive and environmental designs
- Stands up to an exceptionally broad range of chemical exposures
- Results in an environmentally sealed, environmentally sound space
- High impact-resistant
- Double insulated material, no incidental electrical contact
- Solid construction in a lightweight design
- UV-resistant
- https://youtube.com/watch?v=ZFN_eepMH4g
DS100806HPL Standards
ARRA Compliant|BAA Compliant|CE Certified|cULus 50|cULus File No. E64358|CSA C22.2 File No. LR069014|IEC 60529|NFPA No. 101 Class A (1)|RoHS Compliant|REACH Compliant|UL 508A|UL50|UL50e|UL 746C|UL 1741|UL File No. E333478|UL 94 5-V Flammability RatedSKU #2196646Part Number #DS100806HPLUNSPSC39121324UPC00785928907296
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

