Part Number # F6PBW
SKU # 2260260
F6PBW
Stahlin F6PBW Pushbutton Enclosure
Part Number # F6PBW
SKU # 2260260
$108.57 / Each
Typical price:$171.30 / Each
Stahlin F6PBW Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | F6PBW |
| SKU #: | 2260260 |
| Finish: | Smooth |
| NEMA Rating: | NEMA 1/3R/4X/6P/12 |
| Number of Outlets: | 6 |
| Series: | F Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | 76 to 274 deg F |
| Type: | Multi-Line |
| Country of origin: | US |
| Depth: | 4 in |
| Length: | 8 in |
| Material: | Fiberglass Reinforced Polyester |
| Mounting type: | Flange |
| Width: | 6 in |
| Manufacturer Name: | Robroy Industries |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928200953 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$108.57 / Each
Typical price:$171.30 / Each
Quantity:
- Robroy Pushbutton Enclosure, Multi-Line, Series: F Series, 8 in L x 6 in W x 4 in D, NEMA 1/3R/4X/6P/12, Lift-Off Screw Cover, 6 Outlets, Flanged Mount, 76 to 274 deg F, Fiberglass Reinforced Polyester, Smooth, Glacier Gray
F6PBW Application
For general junction or termination point enclosures in an electrical system applicationsF6PBW Item Features
- For use in compact or portable control systems or for use as an operator interface in both indoor and outdoor environments
- 4 cover screws, lift Off cover 30 mm configuration
- Hot compression molded fiberglass reinforced polyester (thermoset)
- Poured polyurethane seamless gasket provides watertight, dust tight environmental seal
- Recessed captive stainless steel screws
- 300 series stainless used on all external hardware
- Integral mounting flange for ease of mounting
- Stainless steel beaded cover retention chain
- Raised bosses with brass inserts accepting 10-32 screws for optional panel mounting
- Rounded edges, minimal protrusions or exposed pocket areas for assembly of dust and debris
- The F series is designed for use in compact or portable control systems or for use as an operator interface in both indoor and outdoor environments
- They can also be used as general junction or termination point enclosures in an electrical system
- https://youtube.com/watch?v=ZFN_eepMH4g
F6PBW Standards
ARRA Compliant|Buy American Act Compliant|UL Listed|cUL Listed|CSA Certified|IEC Standard|RoHS CompliantSKU #2260260Part Number #F6PBWUNSPSC39121324UPC00785928200953
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

