Part Number # J1008W
SKU # 37989
J1008W
Stahlin J1008W Enclosure
Part Number # J1008W
SKU # 37989
$109.56 / Each
Typical price:$172.86 / Each
Stahlin J1008W Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | J1008W |
| SKU #: | 37989 |
| Finish: | Smooth |
| NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Series: | J Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -76 to 274 deg F |
| Country of origin: | US |
| Depth: | 4 in |
| Height: | 10 in |
| Material: | Fiberglass Reinforced Polyester |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 8 in |
| Manufacturer Name: | Robroy Industries |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928211201 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$109.56 / Each
Typical price:$172.86 / Each
Quantity:
- Robroy, J1008W, Enclosure, Series: J Series, 10 in H x 8 in W x 4 in D, NEMA 4X NEMA Rating, Lift-Off/Opaque/Screw Cover, Wall Mounting, -76 to 274 deg F, Fiberglass Reinforced Polyester, Smooth, Glacier Gray
J1008W Application
For industrial enclosure, harsh, aggressive environment and extreme reliability in tough environmentJ1008W Item Features
- Unobstructed side walls, built-in mounting capabilities and the strength characteristics associated with a protective wrap-around cover that is hinged, latched or screwed down
- The Stahlin J series product line was developed as an industrial enclosure for harsh, aggressive environments
- Rugged design combined with tough, durable materials, for extreme reliability in tough environments
- NEMA 1/3-gang/4X/6P/12
- Electrical and instrument enclosures
- NEMA 1, 3R, 4X, 6P, 12
- https://www.youtube.com/watch?v=YKckA8yPmyM
J1008W Standards
ARRA Compliant|BAA Compliant|cUL 50|cUL File No. E64358|CSA File No. LR069014|IEC Standard|RoHS Compliant|UL 94 V-5 Flammability RatedSKU #37989Part Number #J1008WUNSPSC39121324UPC00785928211201
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

