Part Number # J604HLL
SKU # 75208
J604HLL
Stahlin J604HLL Enclosure, 4 in W x 4 in D x 6 in H, NEMA 4X, Fiberglass Reinforced Polyester
Part Number # J604HLL
SKU # 75208
$138.42 / Each
Typical price:$218.40 / Each
Stahlin J604HLL Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | J604HLL |
| SKU #: | 75208 |
| Finish: | Smooth |
| NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Series: | J Series |
| Depth: | 4 in |
| Height: | 6 in |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 4 in |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928109003 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$138.42 / Each
Typical price:$218.40 / Each
Quantity:
- Stahlin Enclosure, Series: J Series, 4 in Width, 4 in Depth, 6 in Height, NEMA 4X, Hinged/Opaque Cover, Lock: Link, Wall Mount, -76 to 274 deg F, Fiberglass Reinforced Polyester, Smooth, Glacier Gray
J604HLL Application
For harsh, aggressive environments applicationsJ604HLL Item Features
- Unobstructed side walls, built-in mounting capabilities and the strength characteristics associated with a protective wrap around cover that is hinged, latched or screwed down
- The Stahlin J series product line was developed as an industrial enclosure for harsh, aggressive environments
- Rugged design combined with tough, durable materials, for extreme reliability in tough environments
- NEMA 1/3-gang/4X/6P/12
- Electrical and instrument enclosure
- https://youtube.com/watch?v=ZFN_eepMH4g
J604HLL Standards
ARRA Compliant|BAA Compliant|cUL 50/File No. E64358|CSA LR069014|IEC Standard|RoHS Compliant|UL Listed|UL 94-5V Flammability RatedSKU #75208Part Number #J604HLLUNSPSC39121324UPC00785928109003
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

