Part Number # J606HLL
SKU # 75161
J606HLL
Stahlin J606HLL Enclosure, 6 in W x 4 in D x 6 in H, NEMA 4X, Fiberglass Reinforced Polyester
Part Number # J606HLL
SKU # 75161
$143.65 / Each
Typical price:$226.64 / Each
Stahlin J606HLL Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | J606HLL |
| SKU #: | 75161 |
| Finish: | Smooth |
| NEMA Rating: | NEMA 4X |
| Series: | J Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -76 to 274 deg F |
| Country of origin: | US |
| Depth: | 4 in |
| Height: | 6 in |
| Material: | Fiberglass Reinforced Polyester |
| Mounting type: | Wall |
| Width: | 6 in |
| Manufacturer Name: | Robroy Industries |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928109058 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$143.65 / Each
Typical price:$226.64 / Each
Quantity:
- Stahlin Enclosure, Series: J Series, 6 in H x 6 in W x 4 in D, NEMA 4X, Hinged/Opaque Cover, Lock: Link, Wall Mount, -76 to 274 deg F, Fiberglass Reinforced Polyester, Smooth, Glacier Gray
J606HLL Application
For harsh, aggressive environments applicationsJ606HLL Item Features
- Unobstructed side walls, built-in mounting capabilities and the strength characteristics associated with a protective wrap around cover that is hinged, latched or screwed down
- The Stahlin J series product line was developed as an industrial enclosure for harsh, aggressive environments
- Rugged design combined with tough, durable materials, for extreme reliability in tough environments
- NEMA 1/3-gang/4X/6P/12
- Electrical and instrument enclosure
- https://youtube.com/watch?v=ZFN_eepMH4g
J606HLL Standards
ARRA Compliant|BAA Compliant|RoHS Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer, and Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #75161Part Number #J606HLLUNSPSC39121324UPC00785928109058
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

