Part Number # N483612HWT
SKU # 220523
Brand: Stahlin
N483612HWT
Stahlin N483612HWT Controltower Enclosure
Part Number # N483612HWT
SKU # 220523
$3073.10 / Each
Typical price:$5158.16 / Each
Stahlin N483612HWT Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | N483612HWT |
| SKU #: | 220523 |
| Finish: | Smooth |
| Series: | N Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -60 to 134 deg C |
| Type: | Corrosion-Resistant HWT Configuration Raintight Watertight |
| Depth: | 12 in |
| Height: | 48 in |
| Material: | Fiberglass Reinforced Polyester |
| Mounting type: | Freestanding/Wall |
| Width: | 36 in |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928222108 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$3073.10 / Each
Typical price:$5158.16 / Each
Quantity:
- Stahlin ControlTower Enclosure, Corrosion-Resistant HWT Configuration Raintight Watertight, Series: N Series, 36 in Width, 12 in Depth, 48 in Height, NEMA 1/3/3R/4X/12, Hinged/Opaque Cover, 33 in W x 45 in H Panel, Lock: Latched Down, Freestanding/Wall Mount, -60 to 134 deg C, Fiberglass Reinforced Polyester, Smooth, Glacier Gray
N483612HWT Application
Indoor, Outdoor, Electrical and Instrument ApplicationsN483612HWT Includes
Integral Mounting FeetN483612HWT Item Features
- No sidewall obstructions, flanged cover
- Padlocking hasp
- Panel mounting studs
- High temperature, flame-retardant, non-corrosive and environmental designs
- ControlTower N series enclosures are manufactured with fiberglass-reinforced polyester material designed to perform in indoor and outdoor applications
- These enclosures are corrosion-resistant and suited for harsh environments
- https://youtube.com/watch?v=ZFN_eepMH4g
N483612HWT Standards
ARRA Compliant|BAA Compliant|CE Certified|cULus File No. E64358|CSA C22.2 File No. LR069014|IEC 60529|NFPA No. 101 Class A (1)|RoHS Compliant|REACH Compliant|UL 508A|UL50|UL50e|UL 746C|UL 1741|UL File No. E333478|UL 94 V-5 Flammability RatedSKU #220523Part Number #N483612HWTUNSPSC39121324UPC00785928222108
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

