Part Number # RJ1008W
SKU # 282362
RJ1008W
Stahlin RJ1008W W Configuration Enclosure With (4) Cover Screw
Part Number # RJ1008W
SKU # 282362
$141.16 / Each
Typical price:$222.73 / Each
Stahlin RJ1008W Key Features
| Brand: | Stahlin |
|---|---|
| Part Number # : | RJ1008W |
| SKU #: | 282362 |
| Finish: | Smooth |
| NEMA Rating: | NEMA 1/3R/4X/6P/12 |
| Panel Size: | 6.88 in W x 8.88 in H |
| Series: | RJ Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -76 to 274 deg F |
| Type: | W Configuration |
| Country of origin: | US |
| Depth: | 6 in |
| Height: | 10 in |
| Material: | Fiberglass Reinforced Polyester |
| Mounting type: | Flange |
| Width: | 8 in |
| Manufacturer Name: | Robroy Industries |
| UNSPSC: | 39121324 |
| UPC: | 00785928336201 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$141.16 / Each
Typical price:$222.73 / Each
Quantity:
- Stahlin Enclosure, W Configuration, Series: RJ Series, 10 in H x 8 in W x 6 in D, NEMA 1/3R/4X/6P/12, Lift-Off/Raised Cover, 6.88 in W x 8.88 in H Panel, Flange Mount, -76 to 274 deg F, Fiberglass Reinforced Polyester, Smooth, Glacier Gray
RJ1008W Application
For industrial enclosure, harsh, aggressive environment and extreme reliability in tough environmentRJ1008W Item Features
- Overhang cover on smooth sided base
- High temperature, flame-retardant, non-corrosive
- All stainless hardware latches and screws
- Full length stainless steel hinge
- Chemically-resistant fiberglass-reinforced polyester
- Submersible, non-corrosive, environmental design
- Stainless steel retention chain on screw covers
- Continuous polyurethane gasket
- Raised cover
- Electrical and instrument enclosures
- https://youtube.com/watch?v=ZFN_eepMH4g
RJ1008W Standards
ARRA Compliant|BAA Compliant|CE Certified|cULus 50|cULus File No. E64358|CSA C22.2 File No. LR069014|IEC 60529|NFPA No. 101 Class A (1)|RoHS Compliant|REACH Compliant|UL 508A|UL50|UL50e|UL 746C|UL 2043|UL 1741|UL File No. E333478|UL 94 V-5 Flammability RatedSKU #282362Part Number #RJ1008WUNSPSC39121324UPC00785928336201
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

