Part Number # 9007HA4
SKU # 967966
9007HA4
Telemecanique 9007HA4 Osisense Limit Switch Lever Arm
Part Number # 9007HA4
SKU # 967966
$39.60 / Each
Telemecanique 9007HA4 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9007HA4 |
| SKU #: | 967966 |
| Arm Length: | 0.88 to 4 in |
| Roller Diameter: | 0.63 in |
| Roller Material: | Nylon |
| Roller Width: | 1/4 in |
| Series: | 9007C |
| Type: | Rotary |
| UNSPSC: | 39122213 |
| UPC: | 00785901743422 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$39.60 / Each
Quantity:
- Square D OsiSense Limit Switch Lever Arm, Rotary, Series: 9007C, 0.88 to 4 in Arm Length, 0.63 in Roller Diameter, 1/4 in Roller Width, Outside Roller Position, Nylon Roller, Zinc Plated Arm
9007HA4 Application
For 9007AW and 9007C series heavy duty limit switch9007HA4 Item Features
- Lever arm roller action
- Cast zinc spring return adjustable bendable roller lever
- Without positive opening
- By 30 deg cam switch actuation
- One nylon outside roller
- Lateral approach
- AWC type
- Adjustable length actuator
9007HA4 Standards
RoHS Compliant|SWAS Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP) which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #967966Part Number #9007HA4UNSPSC39122213UPC00785901743422
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

