Part Number # 9007LA4
SKU # 2145369
9007LA4
Telemecanique 9007LA4 Osisense Limit Switch Lever Arm
Part Number # 9007LA4
SKU # 2145369
$39.60 / Each
Telemecanique 9007LA4 Key Features
| Brand: | Telemecanique |
|---|---|
| Part Number # : | 9007LA4 |
| SKU #: | 2145369 |
| Arm Length: | 1-1/2 in |
| Roller Diameter: | 3/4 in |
| Roller Material: | Steel |
| Roller Width: | 1/4 in |
| Series: | 9007C |
| Type: | Rotary |
| UNSPSC: | 39122213 |
| UPC: | 00785901867135 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$39.60 / Each
Quantity:
- Square D OsiSense Limit Switch Lever Arm, Rotary, Series: 9007C, 1-1/2 in Arm Length, 3/4 in Roller Diameter, 1/4 in Roller Width, Outside Roller Position, Steel Roller, Zinc Plated Arm
9007LA4 Application
For 9007C series heavy duty limit switch9007LA4 Item Features
- Lever arm roller action
- Cast zinc stay put 90 deg forked arm with rollers
- Without positive opening
- By specific cam switch actuation
- Two steel outside rollers
- Lateral approach
- AWC type
- 90 deg forked actuator
9007LA4 Standards
PROP65: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP) which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2145369Part Number #9007LA4UNSPSC39122213UPC00785901867135
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

